Kas pasaulē ir visdārgākais?

Dzenbudistu stāsts

Sensenos laikos Juaņiņa tempļa pakājē dzīvoja zirneklis, kuram piemita Budas daba.

Kādu dienu Buda parādījās zirneklim un jautāja: "Kas pasaulē ir visdārgākais?"

Zirneklis padomāja un atbildēja: "Neiegūtais un pazaudētais."

Pagāja tūkstoš gadu. Buda atkal ieradās pie zirnekļa un uzdeva to pašu jautājumu. Sekoja tā pati atbilde.

Pagāja vēl tūkstots gadu. Vējš zirnekļa tīklā iepūta rasas pilienu. Taču ilgi par tā dzidrumu priecāties neiznāca - vējš rasas lāsi drīz vien aiznesa prom. Zirneklim šķita, ka zaudēts kaut kas ļoti dārgs. Viņš jutās dziļi sāpināts.

Pie zirnekļa no jauna ieradās Buda un uzdeva jau zināmo jautājumu. Atbilde bija tā pati vecā: "Neiegūtais un pazaudētais"

"Labi,", teica Buda, "Ļaušu tev cilvēku pasaulē pastaigāties."

Zirneklis pārdzima par daiļu meiteni, vārdā Zirneklīte, un iemita kādā bagātā mājā. Kādudien imperatorspar godu dēla veiksmīgai zinību apguvei pils dārzā rīkoja svētkus. Dēla vārds bija Rasaspiliens. Daudz meiteņu bija sanācis arī Zirneklīte un Vējaplūsma. Zirneklīte cerēja, ka Buda viņai lēmis apprecēt imperatora dēlu. Bet jau pēc pāris dienām Rasaspiliens svinēja kāzas ar Vējaplūsmu.

Zirneklīte apprecējās ar Zālesstiebru, bet sirdī skuma tik ļoti, ka dvēsele, kuru katru brīdi varēja miesas atstāt.

Zālesstiebrs izmisis mierināja Zirneklīti: "Starp visām meitenēm pils dārzā tevi - pirmo un vienīgo - ieraudzīju un tūlīt iemīlēju. Ja tu mirsi, nedzīvošu arī es!`` to sacījis, jauneklis izvilka dārgakmeņiem rotātu dunci, lai padarītu sev galu."

Tajā brīdī parādījās Buda. Arī viņš uzrunāja Zirneklīti: "Vai esi pārdomājusi - kas iepriekšējā dzīvē tev atnesa pilienu rasas? Vējš? Vējš to pēc mirkļa arī aiznesa. Vai iepriekšējā dzīvē padomāji, kas ir Zāle? Tas ir stiebrs, pie kura tavs zirnekļa tīkla pavediens tempļa pakājē turējās tūkstoš gadu, bet tu tam pat acis neuzmeti! Un nu es tev vēlreiz jautāju - kas pasaulē ir visdārgākais?"

"Tas, kas mums pieder pašlaik... "


Pievienots: 2009/02/10